Opublikowano . Zmodyfikowano
✅ Najprostszym miejscem zakupu biletu w Gdańsku jest biletomat.
✅ Posiadacze smartfonów z łatwością mogą nabyć bilet również przez telefon.
✅ Od czasu wprowadzenia systemu Fala, bilety można nabyć również w Falotmatach.
W pojazdach gminnych można nabyć bilet u kierowcy:
https://ztm.gda.pl/bilety/w-pojezdzie-komunikacji-miejskiej,a,5567
Wynika to zapewne z faktu, że na przystankach poza obszarem Miasta Gdańska nie ma biletomatów ani stacjonarnych punktów sprzedaży (poza wyjątkami – np. w Pruszczu Gdańskim znajduje się jeden biletomat). Dlatego na liniach kursujących do/z innych gmin można nabyć bilet u kierowcy. Ograniczeniem jest jednak fakt, że dostępny jest tam tylko bilet 75-minutowy (jest droższy niż jednoprzejazdowy), można go kupić wyłącznie za odliczoną kwotę i wyłącznie na przystanku. Taki bilet należy również skasować, inaczej będzie nieważny.
Dlatego kto nie musi, niech skorzysta z bardziej dostępnych i przyjaznych form zakupu…
Falomaty to urządzenia systemu Fala działającego na terenie Województwa Pomorskiego. Przed skorzystaniem z dobrodziejstw tego systemu warto zapoznać się szczegółowo z jego działaniem: systemfala.pl.
Istotne jest rozróżnienie Czytników Kart od Falomatów. W chwili aktualizacji tego wpisu, system Fala działa domyślnie w taki sposób, że przykładając kartę płatniczą do Czytnika lub do Falomatu, domyślnie zakupi się bilet normalny na jednorazowy przejazd. W wielu sytuacjach jest to nieoptymalne, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z funkcjonowaniem Fali i dowiedzieć się np., jak kupić bilet ulgowy i/lub 75-minutowy.
Na terenie Gdańska znajduje się ponad 100 biletomatów. Przyjmują one płatność kartą i gotówką. Można w nich również zakodować bilety okresowe, np. miesięczne. Pełną listę biletomatów znajdziesz tutaj:
https://ztm.gda.pl/bilety?lokalizacja
W biletomatach dostępne są jedynie bilety z oferty ZTM w Gdańsku. Nie ma tam biletów w ramach Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG), dzięki którym można się wybrać w podróż po całym Trójmieście.
Jeśli chcecie nabyć bilet MZKZG, serdecznie polecam kolejny kanał sprzedaży:
Bilet na komunikację miejską w Gdańsku można nabyć poprzez:
Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje usługa moBILET. O ile wielu z Was nigdy dotąd jej nie zainstalowało i pewnie nie zainstaluje, o tyle jest bardzo prawdopodobne, że na Twoim smartfonie jest już zainstalowana aplikacja, która pozwala kupować bilety za pośrednictwem moBILET.
Wynika to z tego, że wiele banków w Polsce (na dzień pisania tego wpisu: PKO Bank Polski, Santander, Millenium Bank, BNP Paribas, Alior Bank, ING, Velo Bank) udostępnia opcję zakupu biletów moBILET bezpośrednio w aplikacji banku.
Jeśli masz więc aplikację bankową jednego z powyższych banków, polecam skorzystać w pierwszej kolejności z niej.
Wynika to z tego, że poza standardowymi biletami ZTM w Gdańsku, pojazdami komunikacji miejskiej w tym mieście można się poruszać również dzięki biletom metropolitalnym – MZKZG.
W sprzedaży dostępna jest bogata oferta biletów pozwalających na przejazd kilkoma różnymi przewoźnikami w Trójmieście, w tym również przewoźnikami kolejowymi (PKP SKM Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Polregio).
Jeśli planujesz wycieczkę do kilku miast Trójmiasta lub chcesz jechać również pociągiem, serdecznie polecam zapoznanie się z ofertą Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.
ZTM w Gdańsku oferuje kilka profesjonalnych punktów stworzonych z myślą o obsłudze pasażerów. Najbliżej centrum miasta znajduje się siedziba ZTM-u, przy ul. Na Stoku 49. Jest to miejsce znajdujące się w bliskim sąsiedztwie Galerii Forum i przystanku kolejowego SKM – Gdańsk Śródmieście.
Ponadto bilety można nabyć w niektórych Urzędach Pocztowych oraz w kasach biletowych SKM.
Zwróć uwagę, że w Trójmieście i okolicach również można kupić bilety MZKZG, w tym łączone z biletami kolejowymi. Tak jak powyżej, po więcej informacji zapraszam na stronę MZKZG.
Źródła:
Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Data wytworzenia i pozyskania informacji publicznej:
Krzysztof Kukła 2025
Ta strona przechowuje na Twoim urządzeniu informacje o ulubionych przystankach oraz o wyświetlanych tablicach odjazdowych i historii wyszukiwania przystanków. Dzięki temu może szybko dostarczać informacje o odjazdach oraz ulubionych przystankach. Ponadto w celu umożliwienia ulepszania aplikacji, strona zbiera i przekazuje dane do Google Analytics.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, korzystanie ze strony jest niemożliwe, gdyż wszystkie jej funkcje do poprawnego działania wymagają lokalnego przechowywania informacji (Local Storage).
Jeżeli wyrazisz zgodę, informacja o tym również zostanie zapisana na Twoim urządzeniu, aby ten komunikat nie wyświetlał się ponownie.