Opublikowano 18.06.2023
Wpis zaktualizowałem 20 lutego 2024 roku w związku z wprowadzeniem Fali!
✅Najprostszym miejscem zakupu biletu w Gdańsku jest biletomat.
✅Posiadacze smartfonów z łatwością mogą nabyć bilet również przez telefon.
❌Biletu na ogół nie da się kupić w pojeździe, choć są drobne wyjątki.
Osoby przyjeżdżające po raz pierwszy do Gdańska mogą się zdziwić, że po wejściu do pojazdu komunikacji miejskiej próżno szukać biletomatu. Co prawda przed wybuchem pandemii była możliwość zakupu biletu w pojeździe – u kierowcy bądź motorniczego – jednak wraz z nastaniem stanu epidemicznego ta forma zniknęła (swoją drogą, zawieszono wtedy również funkcjonowanie trasy tramwajowej 11 – przywrócono ją dopiero w marcu 2023 roku1).
Jak jest obecnie?
Na wszystkich liniach tramwajowych oraz na większości autobusowych, sprzedaż biletów w pojazdach jest niedostępna.
Te wyjątkowe autobusy, w których można nabyć bilet, to pojazdy obsługujące połączenia międzygminne. Ich listę można znaleźć tutaj:
https://ztm.gda.pl/bilety/w-pojezdzie-komunikacji-miejskiej,a,5567
Wynika to zapewne z faktu, że na przystankach poza obszarem Miasta Gdańska nie ma biletomatów ani stacjonarnych punktów sprzedaży (poza wyjątkami – np. w Pruszczu Gdańskim znajduje się jeden biletomat). Dlatego na liniach kursujących do/z innych gmin można nabyć bilet u kierowcy. Ograniczeniem jest jednak fakt, że dostępny jest tam tylko bilet 75-minutowy (jest droższy niż jednoprzejazdowy), można go kupić wyłącznie za odliczoną kwotę i wyłącznie na przystanku. Taki bilet należy również skasować, inaczej będzie nieważny.
Dlatego kto nie musi, niech skorzysta z bardziej dostępnych i przyjaznych form zakupu…
Na terenie Gdańska znajduje się ponad 100 biletomatów. Przyjmują one płatność kartą i gotówką. Można w nich również zakodować bilety okresowe, np. miesięczne. Pełną listę biletomatów znajdziesz tutaj:
https://ztm.gda.pl/bilety?lokalizacja
W biletomatach dostępne są jedynie bilety z oferty ZTM w Gdańsku. Nie ma tam biletów w ramach Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG), dzięki którym można się wybrać w podróż po całym Trójmieście.
Jeśli chcecie nabyć bilet MZKZG, serdecznie polecam kolejny kanał sprzedaży:
Bilet na komunikację miejską w Gdańsku można nabyć poprzez:
Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje usługa moBILET. O ile wielu z Was nigdy dotąd jej nie zainstalowało i pewnie nie zainstaluje, o tyle jest bardzo prawdopodobne, że na Twoim smartfonie jest już zainstalowana aplikacja, która pozwala kupować bilety za pośrednictwem moBILET.
Wynika to z tego, że wiele banków w Polsce (na dzień pisania tego wpisu: PKO Bank Polski, Santander, Millenium Bank, BNP Paribas, Alior Bank, ING, Velo Bank) udostępnia opcję zakupu biletów moBILET bezpośrednio w aplikacji banku.
Jeśli masz więc aplikację bankową jednego z powyższych banków, polecam skorzystać w pierwszej kolejności z niej.
Wynika to z tego, że poza standardowymi biletami ZTM w Gdańsku, pojazdami komunikacji miejskiej w tym mieście można się poruszać również dzięki biletom metropolitalnym – MZKZG.
W sprzedaży dostępna jest bogata oferta biletów pozwalających na przejazd kilkoma różnymi przewoźnikami w Trójmieście, w tym również przewoźnikami kolejowymi (PKP SKM Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Polregio).
Jeśli planujesz wycieczkę do kilku miast Trójmiasta lub chcesz jechać również pociągiem, serdecznie polecam zapoznanie się z ofertą Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.
ZTM w Gdańsku oferuje kilka profesjonalnych punktów stworzonych z myślą o obsłudze pasażerów. Najbliżej centrum miasta znajduje się siedziba ZTM-u, przy ul. Na Stoku 49. Jest to miejsce znajdujące się w bliskim sąsiedztwie Galerii Forum i przystanku kolejowego SKM – Gdańsk Śródmieście.
Ponadto bilety można nabyć w niektórych Urzędach Pocztowych oraz w kasach biletowych SKM.
Zwróć uwagę, że w Trójmieście i okolicach również można kupić bilety MZKZG, w tym łączone z biletami kolejowymi. Tak jak powyżej, po więcej informacji zapraszam na stronę MZKZG.
Aktualizacja: W lutym 2024 roku wprowadzono system Fala. Dzięki niemu podróże po Trójmieście mogą być znacznie prostsze, gdyż możliwe będzie podróżowanie bez znajomości szczegółów cennika. Dzięki Fali możliwy jest zakup biletów w pojazdach przy pomocy karty płatniczej, a nabywany bilet jest w wersji elektronicznej – tj. bez wydruku. Jeśli chcecie zakupić bilet w systemie Fala, póki co gorąco zachęcam do szczegółowego zapoznania się ze sposobem działania Fali, jeszcze przed podróżą. Najdokładniejszy dotąd opis znalazłem w portalu Transport Publiczny. Nie wszystkie jego elementy są bowiem tak intuicyjne. Oby to było przejściowe!
Źródła:
Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Data wytworzenia i pozyskania informacji publicznej:
Krzysztof Kukła 2023